Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzątkiem domowym. Ze względu nieduże wymiary może być świetną alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymogów, w kwestii pokarmu – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż świnki morskie nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest wielkość dna klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę większą, w szczególności jeśli zamierzamy hodować w niej więcej świnek.Ważnym jest, żeby pręty klatki nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ może to grozić utknięciem zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wylatują poza klatkę. Alternatywą jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak jest nieco twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno zadbać o porządek w klatce, ale ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie swojej świnki morskiej należy ulokować w środku potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie miała norkę, gdzie może schować się aby odpocząć lub odstresować się, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html